از پاورپوینت چه میدانید

بطور حتم نام پاورپوینت بارها به گوشتان خورده است و در مورد آن شنیده اید.در این مقاله کوتاه می خواهیم به معرفی پاورپوینت بپردازیم و بگوییم که پاورپوینت چیست و چه می کند.در مورد تاریخچه پاور پوینت باید گفت که این داستان به دهه های قبل برمیگردد.در زمانیکه در سمینارها و کنفرانس ها سخنرانان حرفه ای برای سخنرانی و آموزش های خود از دستگاه های اسلایدر استفاده مینمودند و افرادی نیز بعنوان اپراتور در سالن حاضر بودند تا در زمانی که سخنران دستور تعویض اسلایدر را میداد ، اسلایدرهای رنگی 35 میلیمتری را در دستگاه تعویض مینمودند.
حتما می دانید که پاور پوینت یکی از نرم افزار های مجموعه معروف OFFICE است.پاورپوینت در مباحث آموزشی icdl وجود دارد.
طراخ و ایده پرداز اصلی پاور پوینت “رابرت گاسکینز” بود که ایده خود را از داستان فوق گرفته بود و قصد داشت برنامه ای طراحی نماید که در زمان ارائه ،مورد استفاده قرار گیرد.وی ایده خود را با همکاری توماس رادکین و دنیس استین ،کلید زد و پس از مدتی مورد استقبال شرکت اپل واقع شد.
نسخه اولیه این نرم افزار در ابتدا “پرزنتر” نامیده شد که پس از مدتی با نام پاورپوینت به بازار عرضه شد.
پاورپوینت در ابتدا برای سیستم عامل مکینتاش طراحی شد و در همان سال یعنی سال 1987 شرکت MICROSOFT این نرم افزار را به قیمت یک میلیون دلار خریداری نمود

دوره آموزش آی سی دی ال

در نهایت در سال 1990 همزمان با انتشار نسخه اصلی ویندوز 3 ،نرم افزار پاورپوینت نیز به بازار عرضه شد.
بنابر آمار ،از سال 2012 انواع نسخه های مختلف پاور پوینت با نصب بیش از یک میلیارد کامپیوتر ،رقمی معادل 95 درصد از کل سهم نرم افزارهای ارائه سمینار را از آن خود کرد.تخمین زده می شود که در هر ثانیه 350 بار این نرم افزار پر مصرف در جهان مورد استفاده قرار میگیرد.

پاورپوینت چیست

آموزش ورد

به هر نرم افزاری که توسط آن بتوان فیلم ،عکس ،متن و … را برای دیگران ارائه داد ،پاورپوینت میگویند.
ششمین مهارت از مهارت های هفتگانه کامپیوتر ،پاورپوینت و یکی از نرم افزارهای بسته نرم افزاری مایکروسافت آفیس است و همانطور که از نام آن پیداست یکی از نرم افزارهای پرکاربرد اداری که در ادارات و شرکت ها مورد استفاده قرار میگیرد.
یکی از مزیت هایی که پاورپوینت دارا است ،قابلیت تصحیح غلط های املایی است که این تنها مزیت این نرم افزار پر کاربرد نیست.علاوه بر این مورد کاربران میتوانند تمامی متون ،تصاویر و … را در اسلاید ها ویرایش نمایند.افراد میتوانند ضمن تهیه پاورپوینت بر روی مطالب صداگذاری نموده و یا انیمیشن را به ارائه خود اضافه نمایند.
مزیت استفاده از پاورپوینت در زمان ارائه و سمینارها
• تشویق شخصی که ارائه میدهد به برگزاری سمینار با حرفه ای ترین وسایل
• افزایش میزان تمرکز مخاطب و به دنبال آن افزایش یادگیری
• امکان تلفیق چند رسانه ای و آموزشی اثر بخش
• سهولت در بازنگری و ویرایش مطالب
• قابلیت استفاده برای افراد مخاطب
بنابر تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند ،افراد در زمانی که آموزش و ارائه مسائل بشکل بصری باشد ،مطالب را بیشتر فرامیگیرند نسبت به زمانیکه آن را فقط بشکل شنیداری آموزش میبینند.

کلاس آموزش ورد و اکسل

برخی از رایج ترین اشتباهات در زمان ساخت انواع پاورپوینت و ارائه که افراد مرتکب میشوند عبارتند از :
مزر باریکی است بین استفاده صحیح از یک تکنولوژی و زیاده روی و اغراق و استفاده نامطلوب از آن تکنولوژی به ترتیبی که بر روی مخاطب اثر معکوس بگذارد.در مورد نرم افزار پاورپوینت نیز این مطلب صدق میکند .در ادامه به ذکر برخی از مواردی که سخنران ها مرتکب آن شده و باعث اثر معکوس بر مخاطب میشوند خواهیم پرداخت ؛

سعی نمایید که در زمان ارائه چشم در چشم مخاطب شوید.این مساله باعث بالا بردن تمرکز و توجه مخاطب به سخنان شما خواهد شد.بنابراین اگر مطالب خود را نیز آماده ننموده اید و باید آن را از روی اسلایدر بخوانید ،سعی نمایید با نیم نگاهی به مطالب و رو به روی مخاطب نسبت به ارائه اقدام نمایید.

دوره آموزشی فتوشاپ

نوشتن متون در اسلایدها
در صورتی که تمامی متون را بشکل واضح و کامل بر روی اسلاید ها نوشته باشید ،به مخاطب این مورد را میفهمانید که برای این ارائه وقت کافی را نگذاشته اید و برای سخنرانی آماده نیستید.سعی نمایید نکات را بشکلی مختصر در اسلاید ها بنویسید بشکلی که با یک نگاه متوجه ادامه جمله شوید . ناچار به کتابی خواندن محتوا از روی اسلاید ها نشوید.
استفاده از تصاویر کوچک و بی کیفیت
همانطور که در قبل تر نیز عنوان نمودیم ،استفاده از تصاویر و جلوه های بصری در آموزش و به یاد سپردن موارد ارائه شده نقش بسزایی دارد.بنابراین سعی نمایید عکس های ارائه خود را با دقت انتخاب نمایید و برای آن ها وقت بگذارید.
استفاده از فونت کوچک و ناخوانا
در صورت استفاده از فونت های فانتزی و یا کوچک نه تنهای به زیبایی اسلاید ها کمکی نمیکند که باعث از دست دادن تمرکز مخاطب خواهد شد.لذا سعی کنید بجای صرف تمرکز و حواس مخاطب برای کشف نوشته های شما ،با استفاده از فونتی خوانا و درشت ،تمام حواس وی را به خود و حرف هایتان جلب نمایید .
استفاده بیش از حد از افکت ها و تصاویر متحرک
نکته ای که باید بدان توجه نمایید این است که در عین حال که لازم است تا ارائه ای زیبا داشته باشید نباید ذهن مخاطب را از اصل مطلب دور نمایید .بنابراین فکر نکنید هرآنچه یاد دارید را در اسلاید های خود بکار ببرید ،شما را حرفه ای تر نشان میدهد.شما قسم نخوره اید تمام آنچه در چنته دارید را بکار ببرید!

کلاس آموزش کرل

رعایت موارد زیر باعث میشود تا ارائه ای حرفه ای تر داشته باشید.
• استفاده از فونتهای شناخته شده و مرسم نظیر B Nazanin ,B Yekan ,IranSance و … که خوانا هستند شما را فردی رسمی و حرفه ای جلوه خواهد داد.
• در زمانیکه ارائه ای رسمی دارید نباید بر روی مطالب خود صدا قرار دهید.زیرا تمرکز مخاطب را از محتوای اصلی دور میکند.
• در برخی از ورژن های پاورپوینت برای اشکال بطور خودکار سایه گذاری انجام میشود که سعی نمایید در مواردی که این امر ضرورت ندارد از آن اجتناب نمایید.
• در بکار بردن جلوه های انیمیشنی در صورتیکه مخاطبان شما افرادی بالغ هستند بشدت بپرهیزید.زیرا رسمیت شما را زیر سوال میبرد.
• در هر اسلایدی تنها سه یا چهار خط مطلب عنوان نمایید.زیرا در صورتیکه تمام متن را در اسلاید بکار ببرید مخاطب با خواندن متن دیگر به سخنان شما توجهی نخواهد کرد.

برای ارائه مطالب نرم افزارها و امکانات بسیاری نظیر گوگل اسلاید شو ،پرزی ،کی نوت ،زوهو و … وجود دارند و شما میتوانید از تمام این نرم افزارها و امکانات استفاده نمایید اما در برخی از موارد پاورپوینت نسبت به رقبای خود پیشی میگیرد.بعنوان مثال نرم افزار پرزی از فونت فارسی پشتیبانی نمیکند و امکان استفاده از این نرم افزار تنها تا زمانی است که بخواهید ارائه خود را به زبان اصلی ارائه دهید.ساده بگویم پاورپوینت اصلا نرم افزار ساده و پیش پا افتاده ای نیست.تنها از آن بشکلی ابتدایی و توسط افرادی مبتدی مورد استفاده قرار میگیرد.درست مانند یک تانک جنگی حرفه ای که در دستان یک کودک خردسال قرار گرفته است!

آموزشگاه آی سی دی ال در غرب تهران